Cam Borudan Dökülmeyen HavaCAM BORUDAN DÖKÜLMEYEN SU

Deneyin amacı:Bir maddenin yerini boşaltmadan , yerine ikinci bir maddenin giremeyeceğini görmek.

Hazırlık Soruları:

1.Dolmakaleme mürekkep şişesinden mürekkep nasıl çekeriz? Tartışınız.

2.Damlalıkla sıvı ilaç damlatılışını gözlediniz mi? Gözlemlerinizi tartışınız.

Kullanılan araç ve gereçler:

1.dereceli silindir

2.iki ucu açık düz cam boru

3.damlalık

4.mürekkep

5.su

Deney düzeneği:

Deneyin yapılışı:

1.Dereceli silindire su doldurunuz.

2.Damlalıkla bir damla mürekkebi dereceli silindirdeki suya damlatınız.

3.İki ucu açık düz cam boruyu bir ucu açık ve dik olarak şekildeki gibi  dereceli silindir içindeki suya daldınız ve açık ucu parmağınızla kapatıp dereceli silindirden çıkarınız. Cam boru içinde sıvıya daldırdığınız yükseklikte mürekkepli suyu gözleyiniz.

4.Bu defa cam borunun bir ucunu parmağınızla kapatıp dereceli silindir içindeki sıvıya daldırınız. Yine parmağınızı açmadan sudan çıkarınız ve cam boru içinde sıvı olmadığını gözleyiniz.

Deneyin sonucu:

            Deneyin ilk kısmında cam boru içindeki havayı, dereceli silindirdeki su itmiş ve borunun açık ucundan terk etmiştir ve boşalan hava kadar yerine su girmiştir. Dereceli silindiri parmağımızı kapatarak çıkarttığımızda cam boruyu terk eden hava miktarını da görmüş olursunuz. Suyun havayı itmesinin nedeni ise suyun ve açık hava basıncını etkisidir. Cam borunun üst kısmında yine hava hapsolmuştur.

            Deneyin ikinci kısmında cam borunun ucunu kapatıp sıvıya daldırdığınızda cam boru içinde hava sıkışır ve cam boruyu terk etmediğinden yerine su giremez. Yani cam borudaki havanın basıncını  suyun basıncı yenememiştir.

Teorik bilgi:

            Bir kaba bir madde koyabilmek için o kabın boş olması gerekir. Bir kap boş gibi görünse de onun içinde hava vardır ve o havayı boşaltmadan kaba başka bir madde doldurulamaz. Çünkü iki madde aynı anda ve aynı yerde bulunamaz.Kaynak: http://egitek.meb.gov.trBu sayfa Gelir
Eğitimin Gerçek Adresi... www.ogretmendostu.com
http://www.ogretmendostu.com

Bu Sayfa için Bir Url Girdinizmi:
http://www.ogretmendostu.com/modules.php?name=Deneyler&pa=showpage&pid=13